Що таке фітотерапія

«Коли медицина остаточно зіпсує собі шлунок,
використовуючи ліки хімічного синтезу,
вона повернеться до найдавніших лікарских засобів людства
 – лікарських рослин і засобів з них»
А. Чирх «Фармацевтична біологія»

Сучасна фітотерапія (від грец. Phyton – рослина і therapeia – лікування) – це лікування за допомогою лікарських рослин, засноване як на застосуванні препаратів з цілих рослин, так і їхніх частин – коріння, листя, квітів, плодів та ін. Вона черпає свою мудрість з глибини століть, використовуючи знання європейської, арабської, тибетської, індійської, китайської традиційної медицини.

Фітотерапія, як і аюрведа, китайська або тибетська медицина, гомеопатія, відноситься до тих напрямках в медицині, які «лікують не хворобу, а хворого»,  досягаючи  високої індивідуалізації в руках досвідченого лікаря. Невипадково рецепти класичної китайської або тибетської фітотерапії створювалися на основі глибокого вивчення стану конкретного пацієнта. На відміну від сучасної медикаментозної терапії, фітотерапія не використовує синтетичні субстанції, барвники, ароматизатори, штучні консерванти або продукти генної інженерії. При правильному застосуванні вона відновлює гармонію організму, дозволяючи йому самому впоратися з хворобою і не викликаючи побічних ефектів. На жаль, на пост-радянському просторі фітотерапія не входить в основний курс навчання в медичних ВУЗах, а викладається як факультатив або в якості післядипломної освіти, тому справжні фахівці у галузі фітотерапії велика рідкість, але, все ж, вони є!

У чому ж секрет ефективності рослинних ліків? Справа в тому, що рослини являють собою біогенетично сформований комплекс, що складається з активно діючих речовин та інших (вторинних) елементів, серед яких:

  • метаболіти,
  • протеїни,
  • різноманітні ефірні масла,
  • хлорофіл,
  • мікроелементи,
  • вітаміни різних груп,
  • неорганічні солі.

Такого роду комплекс, який сформований в живій клітині, вирізняється більшою схожістю з організмом людини, ніж діюча речовина, створена хімічним шляхом. Тому лікарські рослини легше асимілюються в організмі і мають менше побічних ефектів.

Тому не дивно, що наукова медицина, яка вважає народні методи лікування недосконалими і архаїчними, все-таки вдається до допомоги лікарських рослин, які довели свою ефективність і корисність за час свого існування. І це не дивно, адже лікарські трави і рослини не мають ніяких хімічних добавок, оскільки сама природа наділила їх корисними властивостями, створивши своєрідні безпечні «природні таблетки».

Лікування травами існує з незапам’ятних часів. Ще в давні часи наші предки використовували лікування зіллям для позбавлення від хвороб. А в наш час, будучи частиною натуропатії, фітотерапія ефективно використовується для лікування тих захворювань, перед якими пасує офіційна сучасна медицина.

Фітотерапія була знайома ще шумерам: відомо, що ті додавали в напої розтерту хвою дерев і листя рослин. Як вправні травники славилися і Гален, і Діоскорид, і Авіценна. Паралельно з розвитком офіційної фармакологічної науки люди продовжували лікуватися рослинами – адже лікування травами було дешево і ефективно.

Як правило, лікуватися травами набагато довше, ніж пити антибіотики – але і ефект виходить більш стійкий. Перевага фітотерапії полягає ще в тому, що вона створює позитивний вплив не тільки на окремо взятий орган, а й на весь організм вцілому. А ще фітопрепарати підвищують імунітет і надають загальнозміцнюючу дію. Однак, слід пам’ятати, що регулярність вживання того чи іншого препарату є в фітотерапії запорукою ефективності лікування.

За даними Всесвітньої Організації Охорони здоров’я, приблизно 80 % населення нашої планети надає перевагу лікуванню рослинними препаратами. В даний час в фітотерапевтичних цілях застосовується понад 23 000 рослин – це близько 7 % усієї земної флори!

Цілющий ефект різних рослин виражений по-різному: у одних слід використовувати листя, у інших квіти, у третіх коріння та ін. Залежно від сезону і ареалу виростання вміст основних речовин рослини, а також вітамінів і мікроелементів в різних травах істотно варіюється. Збираються рослини також в різний час, з огляду на всі особливості: від частини рослини до місячної доби.

Після збору рослини сушаться в спеціальних провітрюваних приміщеннях, кожна в своїх умовах, там вони зазнають необхідної ферментації.

Як правило, зазвичай в фітотерапії використовуються не одна окремо взята рослина, а трав’яні збори. Комплексний підхід дозволяє в рази збільшити дієвість тих чи інших трав.

Вкрай важливо, що при прийомі того чи іншого фітотерапевтичного препарату потрібно поставитися до їх дозування з тією ж уважністю, з якою ми зазвичай ставимося до синтетичних ліків. Адже до складу збору можуть входити отруйні речовини, які при малих дозах впливають благотворно, а при великих – стають отрутою. Тому фітотерапія вимагає обережності в тій же мірі, як і будь-який інший медичний напрямок.

Переваги лікарських рослин незаперечні:

  • Мала токсичність,
  • Можливість тривалого застосування,
  • Комплексність впливу,
  • Відсутність значних побічних явищ,
  • Легке засвоєння організмом людини,
  • Біодоступність,
  • Нечасті випадки непереносимості,
  • Широкий спектр дії,

Високий ступінь активності щодо штамів мікроорганізмів, а також вірусів, які встигли за час свого існування придбати стійкість до різних синтетичних лікарських засобів, включаючи антибіотики нового покоління.

Трави часто застосовуються при лікуванні хронічних захворювань у людей похилого віку, дітей, вагітних. Показаний прийом лікарських рослин під час відновного періоду, що настає після хірургічних операцій і важких виснажуючих хвороб.

Лікарські рослини, що широко застосовуються і в науковій  і в народній медицині, здатні не тільки лікувати, а й підтримувати функціонування організму, тим самим збільшуючи працездатність і витривалість, покращуючи якість і тривалість життя людини.